Aktuality ze světa běhu

Letošní teplý únor zimním sportům moc nepřál, spousta závodů v běhu na lyžích musela být zrušena, včetně legendární Jizerské 50. O to víc ale mohli být spokojení běžci, že se při běhání nemusí bořit ve sněhu nebo klouzat po ledu. Pojďme se podívat, co zajímavého se událo ve světě běhu v uplynulém měsíci.

Dvě české maratonkyně na olympiádu do Paříže

Po Moiře Stewartové, která se kvalifikovala na olympijský maraton na konci loňského roku ve Valencii historicky nejlepším českým časem (2:25:36), splnila přísný limit pro letošní olympijské hry další česká závodnice, Tereza Hrochová. Závodnice AK ŠKODA Plzeň zaběhla na maratonu v Seville historicky třetí nejrychlejší čas (2:26:38), kterým se kvalifikovala na svoji druhou olympiádu. Rozhovor s Terezou s prvními dojmy ze závodu si můžete přečíst na našich stránkách. Oběma běžkyním budeme držet palce do přípravy v olympijské sezoně!

Halová sezona

Zatímco silniční i trailoví běžci na svoji sezonu teprve čekají, halové akce jsou v plném proudu. V polovině února se v Ostravě konalo halové mistrovství republiky, které nabídlo řadu špičkových výkonů. V závodě žen na 60 m se Karolíně Maňasové podařilo překonat národní rekord, který nově stanovila na 7.15, a vyběhla si tím vstupenku na první velkou mezinárodní akci mezi dospělými.

V mužském závodě na 60 m překážek zase ukázal Petr Svoboda, že i ve svých devětatřiceti letech pořád patří mezi naši špičku, a s časem 7.72 se již podeváté stal halovým mistrem republiky. V závodě žen na 3 000 m zvítězila po sedmi letech opět Simona Vrzalová (9:26.87), třetí Jana Johanová zaběhla časem 9:29.48 nový národní rekord v dorostenkách.

Výbornou formu před nadcházejícím mistrovstvím světa potvrdila čtvrtkařka Lada Vondrová, která svým vítězným časem 51.41 překonala svůj vlastní rekord mistrovství z roku 2020. A rekord mistrovství se přepisoval i na mužské osmistovce zásluhou Daniela Kotyzy.

Koncem února odcestovala česká reprezentace do skotského Glasgow na halové mistrovství světa. V závodě mužů na 400 m jsme měli po dvou letech zastoupení ve finále, o které se postaral Matěj Krsek. Nakonec skončil s časem 46.47 na šestém místě. Výborně se dařilo vícebojaři Vilému Stráskému, který při své premiéře na velké mezinárodní akci získal šesté místo.

Asi hlavní hrdinkou letošního šampionátu se stala neskutečná Holanďanka Femke Bol, která v závodě na 400 m zvítězila v novém světovém rekordu 49.17 a získala svůj první halový titul, který jí ve sbírce prozatím chyběl.

Silniční závody

Pomalu startuje také sezona pro silniční běžce. Poslední únorový víkend se v Prusinovicích na Hané konala tradiční Rohálovská 10, která bývá pro silniční běžce takovým prvním testem, jak se povedla zimní příprava. Na zvlněné trati s celkovým převýšením 130 m zvítězil Tomáš Habarta (30:50) před Jakubem Zemaníkem a Ondřejem Fejfarem. V ženách pak vyhrála Eva Gieselová (36:09) před Barborou Macurovou a nestárnoucí Petrou Pastorovou.

O týden později se silniční běžci sešli v pražských Kbelích na závodě Palestra Kbelská 10. Letos na závodníky nečekal nepříjemný studený vítr, který závod téměř již tradičně náležitě ztíží. V mužském závodě zvítězil Marek Strnad (30:55) před Janem Halberštátem a Janem Mášou, v ženách si pro vítězství doběhla Bára Stýblová (34:02), druhá skončila Adéla Hluchá a třetí Barbora Jíšová.

Transgrandcanaria

V polovině února se na španělském ostrově Gran Canaria konal již 25. ročník akce Transgrandcanaria, která nabízí několik tras různých délek a převýšení. Na královské trase „Transgrandcanaria Classic“ zvítězila v ženách proslulá americká ultraběžkyně Courtney Dauwalter, která 126 km dlouhou trať s téměř 7 000 m převýšení zvládla i přes nepříznivé povětrnostní podmínky za něco málo přes 15 hodin a doběhla s hodinovým náskokem na druhu závodnici. V mužích zvítězil Raul Butaci z Rumunska v čase 13:22.