Aktuality ze světa běhu

Během srpna se vedle spousty menších i větších závodů uskutečnily i vrcholy sezony světové atletiky. Pojďme se podívat, jaké výsledky přinesly, a co dalšího se událo ve světě běhu.

Vrcholy atletické sezony

V srpnu proběhly dva šampionáty v atletice – nejprve se začátkem srpna konalo v Jeruzalémě mistrovství Evropy juniorů, které bylo pro český tým historicky nejúspěšnější. Naši atleti a atletky vybojovali v Izraeli hned osm cenných kovů a v medailovém hodnocení národů získali třetí místo za suverénním Německem a Švédskem. Ve třech běžeckých disciplínách jsme se radovali ze zlaté medaile: Jakub Dudycha zvítězil v běhu na 800 metrů, Lurdes Gloria Manuel na 400 metrů a Karolína Jarošová na 3 000 metrů překážek, ta navíc svůj triumf ozdobila novým juniorským národním rekordem 10:04.57.

Mistrovství světa v Budapešti

O dva týdny později se sjeli nejlepší atleti světa do Budapešti. Hned na úvod se mohla česká výprava radovat z medaile, o kterou se postarala smíšená štafeta na 4×400 metrů ve složení Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm a Lada Vondrová. Naše štafeta doběhla v národním rekordu 3:11.98 na 4. místě, ale vzhledem k diskvalifikaci nizozemské štafety po pádu hvězdné Femke Bol se nakonec posunula na medailovou pozici.

Skvělý výkon předvedla chodkyně Tereza Ďurdiaková, která si došla pro desáté místo a ještě navíc posunula vlastní národní rekord o téměř 3 minuty. „Jsem moc spokojená, šlo se mi parádně, perfektní závodní flow,“ radovala se v cíli svěřenkyně Iva Pitáka. Rozhovor s Terezou přineseme příští týden.

Maratonský závod žen ovládli africké běžkyně – mistryní světa se v stala Etiopanka Amane Shankule s časem 2:24:23, která navíc posunula národní rekord. Česká reprezentantka Moira Stewartová doběhla v čase 2:34:02 na 26. místě a zároveň jako 7. nejrychlejší evropská závodnice. V cíli byla svěřenkyně Václava Janouška se svým výkonem spokojená. Na rozhovor s Moirou se můžete těšit v zářijovém čísle časopisu Svět běhu.

Letní klasiky trailrunningu

Druhý srpnový víkend se ve švýcarském kantonu Valais konal ikonický závod Sierre-Zinal. Letošního jubilejního 50. ročníku se z důvodu zranění nezúčastnili držitelé rekordu trati, Kilian Jornet ani Maude Mathys, kteří tak nemohli obhájit svá již čtyřnásobná vítězství. V mužích dominovali afričtí běžci, zvítězil Keňan Philemon Ombogo Kiriago, v ženách Američanka Sofia Laukli. Závodu se každý rok účastní také řada českých elitních (i hobby) běžců. Letos se na startu objevil i reprezentant Marek Chrascina, kterého v horkém počasí potrápily křeče a nakonec při své premiéře v tomto závodě obsadil 47. místo. „5 km se sklonem 25% v brutálním horku není šálek mojí kávy,“ komentoval to jeden z našich nejlepších vrchařů. V ženách doběhla Marcela Vašínová na 32. místě, Adéla Vetchá na 53. místě a Anka Straková, dlouholetá držitelka rekordu na této trati, ve své kategorii zvítězila (celkově doběhla 62.).
Tento týden se světová elita trailových běžců sjíždí do francouzského Chamonix, kde začíná týdenní svátek trailrunningu s vyvrcholením v podobě legendárního závodu Ultra Trail du Mont Blanc o délce kolem 170 km, jehož trasa obíhá celý masiv nejvyšší hory Evropy. Určitě se můžeme těšit na spoustu krásných výkonů.

Jesenický maraton a finále Golden Trail National Series

Jesenický maraton je již několik let zároveň finálovým závodem česko-polsko-slovenské národní série trailrunningových závodů pod hlavičkou Salomonu, a i proto se na něj sjíždí kvalitní konkurence. Letošní horký ročník vyhrál polský běžec Dominik Tabor před Davidem Pelíškem a Michaelem Šmahelem a v ženách Slovenka Katarina Lovrantová před Terezou Kubíčkovou a Zuzanou Ožanovou. Po započítání bodů z celého seriálu získali nejlepší běžci a běžkyně Golden ticket na finále celosvětové série Salomon Golden Trail, které se letos uskuteční v Itálii.
Neméně silná konkurence se sešla i na poloviční distanci, na které zvítězil Tomáš Maceček a Adéla Bogarová.