Aktuality ze světa běhu

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, stejně tak jako závodní sezóna. Je možné, že vám v zápalu tréninku nebo přípravy na závod unikly nějaké zajímavosti, které se udály od začátku července na mezinárodní scéně. Pojďme si je v tomto článku shrnout.

Tereza Hrochová 4. na Letních světových univerzitních hrách

Jedna z nejlepších českých vrchařek a vytrvalkyň Tereza Hrochová zaběhla výborný výsledek na světových univerzitních hrách. Velmi prestižní akci pro sportovce ve věku od 17-25 let studující na vysoké škole, která se stejně jako olympijské hry koná každé čtyři roky, hostilo čínské město Chengdu. Závodníci se museli poprat s náročnými podmínkami, zejména s vysokou vlhkostí vzduchu (přes 85 %) a vysokou teplotou. „Je to, jako byste běželi v parní sauně,“ komentovala Tereza. „Náročné podmínky dokládají i výsledné časy, které byly o více než 3 minuty vyšší, než jsou osobáky.“ V nabité konkurenci Tereza nakonec doběhla na krásném 4. místě, se kterým byla velmi spokojená. „Ale samozřejmě, brambora vždycky trochu zamrzí,“ dodává svěřenkyně Vladimíra Bartůňka.
Druhá česká reprezentantka, Bára Macurová, bohužel do Číny odjela se začínajícím zraněním. I přes všechny snahy o zaléčení se na start postavila zraněná a závodem se doslova protrápila s cílem jej alespoň dokončit.
Velké úspěchy jsme zaznamenali i v dalších aletických disciplínách – desetibojař Vilém Stráský získal zlato, Barbora Malíková v závodě na 400 m bronz a chodkyně Eliška Martínková získala v závodě 20 km stříbro.

Skyrunningové vrcholy sezony

Letošní mistrovství Evropy dospělých se uskutečnilo v Černé Hoře u města Gusinje. Divoké hory nabídly pěkné a technicky velmi náročné terény, které navíc okořenilo velmi horké počasí. Nejlepšího výsledku z českých reprezentantů dosáhl Tomáš Maceček, který v závodě UltraSky (50,6 km a 4 400 m převýšení) získal stříbro. V ženách na stejné trati doběhla na 6. místě Markéta Šimková. V závodě SkyRace doběhl Vojta Růžek na 11. místě a Barbora Jíšová v ženách na 5. místě. Vyrovnané výsledky ve všech třech disciplínách tak českému týmu vynesly celkově 3. místo.

Poslední červencový víkend se v italském národním parku Gran Paradiso uskutečnilo historicky první mistrovství světa veteránů (Masters). Mistrovský závod se běžel v rámci závodu Royal Ultra SkyMarathon, jehož velmi technická trasa měří 55 km s převýšením přes 4 000 m, přičemž velká část trasy je v nadmořské výšce nad 2 000 m. Své kvality zde předvedla Anka Straková, která se stala mistryní světa v kategorii O48 a v celkovém pořadí žen se umístila na 3. místě. Rozhovor s Ankou přineseme během příštího týdne. Tým veteránů napodobil dospělé a v celkovém hodnocení skončil také na 3. místě.
Závod žen celkově vyhrála česká reprezentantka Marcela Vašínová.
Jen o týden později se v italském Gran Sassu konalo mistrovství světa mladých do 23 let. Největším úspěchem je určitě 3. místo Honzy Witty na trase závodu Sky. Tento nadějný závodník navíc přidal i 6. místo v závodě Vertical. Těsně za pódiem skončila v závodě Sky Hana Hejnešová. Pozitivní je také to, že se podařilo sestavit početný tým v obou věkových kategoriích, což je pro český skyrunning velký příslib do budoucna.

Světový pohár OB

První srpnový týden se u České Lípy uskutečnilo druhé kolo Světového poháru v orientačním běhu. Výborně uspořádaná akce pod vedením Honzy Picka přinesla českému týmu radost hned z několika pódiových umístění: Tomáš Křivda obsadil 4. místo v úvodním sprintu i na klasické trati, Denisa Kosová obsadila ve sprintu 5. místo, Vendula Horčičková doběhla na klasické trati 8., a i další závodníci získali pěkná umístění v TOP10. Tou pravou „třešničkou na dortu“ bylo vystoupení českého A týmu ve sprintových štafetách. V divácky atraktivním závodě se skvělou atmosférou, kterou vytvořilo více než 1 500 fanoušků v aréně, se po ne úplně podařeném začátku český tým posupně probojovával dopředu a Tereza Janošíková na posledním úseku dokázala skvělým výkonem posunout tým na medailovou pozici a doběhla na druhém místě – což je historicky nejlepší umístění českého týmu v této disciplíně. “Vybíhala jsem za balíkem, šla jsem si to své a najednou už jsem tam viděla Švédku z B-štafety. Pak jsem dál běžela kontrolovaný závod a vyplatilo se to. Nakonec jsem ani nemusela finišovat, byť i na to jsem byla připravena,” uvedla v cíli spokojená finišmenka úspěšné štafety.

Nový český rekord na 200 m

Na mistrovství republiky v Táboře zaběhl Ondřej Macík rekord na 200 m. Dvaadvacetiletý sprinter překonal 2 roky starý rekord o 6 setin na 20.39 a získal tak nominaci na mistrovství světa, které se koná od 19. srpna v Budapešti. O něm vás budeme informovat příště.