Nejrychlejší pětka historie, české úspěchy na MS v Argentině a další novinky z běžeckého světa #1

Nejrychlejší pětka historie, české úspěchy na MS v Argentině a další novinky z běžeckého světa #1

V redakci vám pravidelně budeme přinášet souhrn toho nejdůležitějšího, co se v posledních týdnech v běžeckém světe událo. Můžete se těšit na aktuality a komentáře k největším událostem, světovým rekordům nebo jenom zajímavým kuriozitám.

Diamantová liga v roce 2020

Méně disciplín a méně vysílacího času. To je fakt, na který si budeme muset zvyknout, alespoň, pro příští atletickou sezónu během Diamantové ligy na našich televizních obrazovkách. Původních dvaatřicet disciplín je minulostí a diváky bude od příštího roku čekat během zkráceného vysílacího času (ze 120 minut na 90 minut) pouze čtyřiadvacet disciplín. Z Diamantové ligy jsou vyřazeny takové disciplíny, které měly nejnižší počet shlédnutí na videích během tohoto roku a jsou považovány za „méně atraktivní“. Patří mezi ně například běh na 5000 metrů, 3000 metrů steeple, trojskok, dvoustovka, nebo disk. Připomeňme, že již dříve byl vyřazen běh na 10 000 metrů. Všechny tyto zmíněné okolnosti však nevylučují, že se na jednotlivých meetinzích těchto disciplín nedočkáme. Organizátoři jednotlivých závodu je mohou do svého programu zařadit, ovšem nebudou patřit do oficiálního harmonogramu Diamantové ligy.

Disciplíny Diamantové ligy 2020 (mužské a ženské):
100m; 100m/110m překážky; 400m; 400m překážky; 800m; 1500m; 3000m; skok do dálky; skok do výšky; skok o tyči; hod oštěpem, vrh koulí

#WeAreTheSport

Velmi kriticky na změny disciplín v Diamantové lize 2020 zareagoval dvojnásobný olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa a sedminásobný vítěz Diamantové ligy, trojskokan Christian Taylor. Jím nově založená Atletická asociace #WeAreTheSport má za cíl hájit zájmy atletů ve vyjednávání s Diamantovou ligou, potažmo samotné IAAF. Ve vyjádření zdůraznil jednotu sportovců, a zároveň slabost jednotlivců ve vyjednávání za svůj sport. V jeho iniciativě ho již podpořili sportovci jako je olympijský vítěz skokan o tyči Francouz Renaud Lavillenie, mistryně světa sprinterka Dina Asher Smith či bronzový olympionik a koulař Tom Walsh.

Celé vyjádření čtěte na Instagramu

Světový rekord na 5 km

Francouzské Lille vidělo druhou listopadovou sobotu nový světový rekord na silničních 5 km. Postaral se o něj Keňan Robert Keter v čase 13:22. Devětadvacetiletý vytrvalec vylepšil dva roky staré maximum Švýcara Juliana Wanderse, který ovšem nedržel nejlepší světový čas všech dob. IAAF světový rekord na tuto vzdálenost uznává až od roku 2017. V minulosti řada běžců dokázala běžet rychleji. Maximum drží z roku 2000 Sammy Kipteker – 13 minut rovných.

Světový úspěch vrchařů

O životním závodě může hovořit mladý rodák z Jablunkova Marek Chrascina. Ten na mistrovství světa do vrchu v Argentině vybojoval ve finiši s dalším Čechem Honzou Janů, bronzovou medaili. Výborný český mužský výkon završil desátým místem Jáchym Kovář. Skvěle zaběhly také české ženy, které v týmu vybojovaly stříbrné medaile. Nejlépe se dařilo celkově čtvrté Adéle Stránské, desátá skončila Adéla Hrochová a těsně za ní finišovala Pavla Schorná Matyášová. Technickou skoro 15kilometrovou trať se 750 metry převýšení navíc ztížil velmi silný déšť, který rozvodnil řeky, které závodníci dvakrát brodili. Rovněž mezi juniory české barvy šly vidět. Především pak díky celkově druhé juniorce Báře Havlíčkové. Ta běžela zkrácenou 6,6 dlouho trať s převýšením 400 metrů.

V sobotních dopoledních hodinách na nejdelší trať vyrazili jako obhájci zlata v týmu z loňského MS Jiří Čípa, Robert Krupička, Petr Pechek a Ondřej Fejfar. Na ty čekala 41kilometrová trasa s 2180 metry převýšení. Nejlépe z Čechů zaběhl Jirka Čípa, který závod dokončil na 16. místě. Na devatenáctém místě pak doběhl Robert Krupička na dvaatřicátém místě Petr Pechek. Na stejné trati v ženách se nejlépe závod z českých barev podařil Lucii Maršánové, která jej dokončila na 15. příčce, o sedm příček za ní doběhla druhá česká žena Marcela Vašínová.

/foto: Český běh, Smoothtel/

Zkušenosti čtenářů

Honza

5 km za 13 minut? To chci 🙂 Někteří lidi jsou fakt neskuteční!

Tadeáš
Honza:

Stačí trochu lepší kolo 😀

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: