Aerobní zóna
Je určena vzestupem koncentrace laktátu ve svalech z klidových hodnot na přibližně 2 mmol/l v krvi. V praxi se jedná o běh nízké intenzity zaměřený především na rozvoj obecné vytrvalosti. Ta je důležitá pro pozdější budování „závodní formy“, ale pohyb v této intenzitě je obecně zdraví prospěšný – posiluje funkci srdce a oběhového systému, zlepšuje funkční stav kostí, podporuje imunitní systém.
Anaerobní zóna
V porovnání s pohybem v aerobní zóně je při anaerobní zátěži zvýšená koncentrace laktátu v krvi (přibližně 3 – 4 mmol/l). V praxi se jedná o běh s vysokou, krátkodobou intenzitou (sprinty, běhy do kopce). Svaly pracují na kyslíkový dluh, ve svalech se hromadí laktát, který výrazně ovlivňuje fungování svalů.
Cíleným tréninkem v anaerobní zóně lze postupně pracovat na zvýšení anaerobní kapacity. Zaměřte se na krátké úseky formou intervalů, třeba na dráze, případně můžete přidat i výběhy do kopce. tím tělo učíte poradit si s hromadícím se laktátem, svaly se stávají odolnější a postupně zvládnou vyšší zátěž.