Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetBehu.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více odbornějších článků o tréninku, regeneraci nebo výživě nebo aktualizovat termínovku 1000 závodů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy na závody a běžecké a sportovní vybavení, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní běhy a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetBehu.cz
Adidas Terrex Infinite Trails 2023: dřina se vším luxusem v údolí Gasteinertal
25. 9. 2023
Jan Kalkus
Tento zajímavý závod, který pořádá značka Adidas Terrex má prostě tak nějak „něco navíc“. Skvělý servis pro závodníky, doprovodný program: relax v lázních, party, výlet, gastronomický zážitek navíc spojení hor, cestování a běhání. Co víc si přát?
„Oslava sportu“ (#celebratethesport), takové je moto trailového závodu Adidas Terrex Infinite Trails a z pohledu účastníka na trase 30 km musím říct, že bylo bezezbytku naplněno. Pár alpských závodů už za sebou mám, všechny byly pěkné, ale tenhle měl prostě tak nějak „něco navíc“. Dost možná to byla právě skvěle zvolená lokalita krásného údoli Gasteinertal, možná aspekt respektu k přírodě, na který dávají organizátoři velký důraz nebo bohatý doprovodný program a skvělá atmosféra. Ale nejspíš všechno dohromady.
Údolí Gasteinertal – pastva pro oči, ráj pro běžce
Když se organizátoři před šesti lety při vzniku závodu Adidas Terrex Infinite Trails rozhodovali mezi třemi alpskými destinaci pro jeho konání, rozhodli nakonec pro oblast Salcburska, tzv. „Salzburgerland“, mimo jiné proto, že turistická centrála této oblasti měla o konání akce ve svém regionu největší zájem a ochotu poskytnutí servisu pro závodníky. A že to byla volba dobrá mohu po osobním zážitku jednoznačně potvrdit. Dobrá spolupráce závodu a centrály cestovního ruchu oblasti Salzburgerland přináší závodníkům různé benefity, jako například bezplatná vlaková doprava do údolí Gasteinertal o závodním víkendu.
Údolí Gasteinertal leží jižně od města Sankt Johann im Pongau a probíhá od hranic národního parku Vysoké Taury k údolí řeky Salzach. Kromě dechberoucích horských scenérií je proslulé zejména lázeňstvím za využití místních temrálních pramenů. To je koncentrováno zejména do městeček Bad Gastein a Bad Hofgastein. A právě druhé jmenované je i centrem závodu Adidas Terrex Infinit Trails.
Údolí nabízí téměř nekonečné vyžití pro sportovce všeho druhu v zimě i v létě, v čele s téměř 600 km dlouhou sítí trailů pro (nejen) horský běh a tak je označení „běžecký ráj“ myslím zcela na místě. V kombinaci s komplexností dostupných služeb a dobrou dostupností z ČR (z Prahy se do Bad Hofgasteinu dostanete do 5 hodin jízdy) je to ideální destinace nejen pro unikátní závodní zážitek, ale i pro aktivně strávenou dovolenou v jakoukoliv roční dobu.
Alpentherme Bad Hofgastein – Relax a regenerace na světové úrovni
Každý aktivní sportovec ví (nebo by měl), že naprosto nezbytnou součástí dobrého výkonu je kromě samotného tréninku i dostatečná a kvalitní regenerace. A právě pro tyto účely se v městečku Bad Hofgastein nachází možná trochu nenápadný, ale o to větší klenot –lázně Alpentherme včetně centra rehabilitace a sportovní medicíny. Leží v samotném centru městečka (s některými bližšími hotely jsou dokonce spojeny přímým tunelem) a kromě veřejně přístupných venkovních a vnitřních bazénů, vířivek a atrakcí pro děti (samozřejmě vše za využití termální vody) nabízí i služby nejvyšší úrovně v různých odvětvích rehabilitace a sportovní medicíny pod vedením zkušených lékařů a odborníků. Sportovcům nabízí různé balíčky i individuální služby od výkonnostních testů s využitím cyklotrenažeru či běžeckého pásu, fyzioterapie, kryosauny až po nejmodernější a v rámci Rakouska unikátní technologii AlterG®, která umožňuje běhat v až o 80 % menší gravitaci a významně tím zkvalitnit a urychlit rekonvalescenci po zraněních.
Alpentherme nabízí účastníkům Adides Terrex Infinite Trails zvýhodněné medicínské balíčky a bezplatný vstup do bazénové části po sobotním závodě. Konala se zde koneckonců i pozávodní party včetně vyhlášení vítězů. Netradiční, ale parádní nápad.
Adidas Terrex Infinite Trails – důraz na společný zážitek a udržitelnost
Závody Adidas Terrex Infinite Trails sice nemají sáhodlouhou historii – letos se v sobotu 9. září běžel 6. ročník, ale na kvalitě organizace to rozhodně není nijak znát. Původně se jednalo o závod tříčlenných týmů, kdy každý běžel jednu z tras 21, 35 a 44 km. Týmová soutěž je základem závodu dodnes, postupně ale byly v dalších ročnících přidávány i individuální závody s trasami:
60 km (cca 5000 m převýšení)
45 km (cca 3000 m převýšení)
30 km (cca 1900 m převýšení)
15 km (cca 900 m převýšení)
Vedle perfektního zážitku pro běžce, kteří se při závodě dostanou na mnohá krásná místa a vrcholy v údolí Gasteinertal, kladou od počátku pořadatelé důraz také na aspekt ekologického a udržitelného přístupu při organizaci akce. Počínaje tím, že závod probíhá pouze za dne (proto není v plánu přidávat delší trasu s nočním startem), až například po možnost zakoupit si v centru závodu vlastní sazenici, která bude použita pro obnovu a „údržbu“ místních lesů. Kapacita závodu je omezena na 1200 celkem na všech trasách, aby ani přílišná „masovost“ neměla negativní dopady na krajinu. Zajímavým zpestřením pro milovníky přírody je i procházka s průvodcem v bočním údolí Angertal zakončená stylovým brunchem v lese.
Trasa 30 km – „se vším a pro všechny“
Já jsem si z nabízených tras vybral variantu 30 km s převýšením 1900 m, která byla letos zařazena nově, a i když většinou volím o něco delší vzdálenosti, vůbec výběru nelituji. 30 km se sice nezdá jako nějak moc, ale počtem nastoupaných metrů už se jedná o rozhodně zajímavou výzvu. Tahle varianta mi přijde takřka ideální kompromis – rozhodně není zadarmo, ale není potřeba být „ultra-blázen“ a vychutnáte si na ní vše, co horský běh může nabídnout – běžecké i chodecké úseky do kopce, krásné vrstevnicové traily, technické pasáže nahoru i dolů i prověření morálu na šotolině. A takhle jsem si ve zkratce závod užil (opravdu, bez uvozovek).
Start je přímo v centru Bad Hofgasteinu a i přes celkem nezvykle brzký start (6:30 ráno) to v prostoru startu pořádně žije. U vstupu do koridoru ještě zběžná kontrola povinné výbavy (ta opravdu důkladně proběhla už při vydávání čísel), zahřátí a protažení jen „nezbytně“ rychlé, o zbytek se určitě postarají úvodní kilometry. Než se člověk rozkouká, už podbíhá hlavní silnici, nechává za sebou asfalt i město a už stoupá úbočím vzhůru směr Angertal. Z opatrnosti jsem začal spíše ze zadních pozic, takže teď se motivačně prokousávám postupně vpřed, stoupání zatím nejsou moc prudká a naopak nadšení velké, takže to jde celkem samo. Od první občerstvovačky u dolní stanice lanovky Kaserebenbahn se široká cesta mění v pěšinu, která je i mnohem víc nakloněná. V některých pasážích běh (při mé výkonnosti) nemá moc smysl a tak se dostává ke slovu i častá chůze, při které je největší výzvou nenechat se napíchnout na hůlky ostatních běžců. Mile mě ale překvapuje množství úseků s „běhatelným“ sklonem, i přesto, kolik výškových metrů je potřeba nastoupat.
Zrovna když se lesní pěšina začíná i přes svou krásu trošku omrzovat, dostávám se na pastviny Gadauner Hochalm, cesta se lehce narovnává a hlavně se objevují konečně pořádné horské výhledy. K mému překvapení přichází krátký seběh, potom dle očekávání o něco delší „stěna“ v chodeckém módu a potom jeden z nejhezčích úseků trasy – lehce zvlněný a tak akorát technický trail jižním úbočím Lungkogelu. Následných 200 výškových metrů v nekonečném cik-caku opět pořádně rozpálí stehna a roztáhne plíce, dostáváme se nad 2000 m nadmořské výšky. Poprvé se mi připomínají náznaky křečí, na dalším technickém trailu radši trochu zvolním, abych je zahnal a k nelibosti mužské ješitnosti tím před sebe pouštím průběžně první ženu závodu.
Následuje krátký seběh k další občerstvovačce a i když člověk tajně doufá, že bude následovat druhá půlka výškového profilu, tedy „pořád z kopce“, tak chytré hodinky jasně říkají, že ještě pár set nastoupených metrů chybí. A tak na občerstvovačce napít, nadechnout a „hurá“ přímo vzhůru podél vleku „Hohe Scharte“. Ani tím to ještě nekončí, od konečné vleku ale následuje ale téměř „kamzičí“ pasáž na vrchol Mauskarkopf. 2373 m n. m. a konečně nejvyšší bod trasy. Rozhlédnutí od vrcholového kříže je krátké ale intenzivní, dál už veškeré soustředění a pohledy směřují pod nohy, protože je hned jasné, že žádný odpočinkový seběh se konat (zatím) nebude. Úzká pěšina po hřebínku bez prostoru pro chybný krok, sypký povrch a velké kameny spíš k seskoku než seběhu. Další těžká, ale parádní prověrka se vším všudy.
Po necelých 300 výškových metrch cesta uhýbá z hřebenu na úbočí, pěšina úzká, kořeny, kameny, ale je to zábavné a svižné…a hlavně pořád mírně z kopce. Travnaté pěšiny skrz pastviny se postupně střídají s širšími cestami, kilometry přibývají a nadmořská výška klesá, k mé radosti už nikde nečeká žádná záludnost v podobě většího „protikopce“, i když neustálé klesání taky není pro nohy úplně zadarmo. Přes Brandner Hochalm se dostáváme lesem k Maurachalmhütte, následuje záludný úsek dolů po sjezdovce a další „stehenní prověrka“ a od chaty Aeroplanstadl zdánlivě nekonečný seběh po šotolině, kdy hypnotizuji hodinky, ať ty metry ubýhají rychleji, než začnou nohy stávkovat. Nezačly, Bad Hofgastein je čím dál tím víc na dohled, u hotelu na Pyrkerhöhe už trasa kopíruje v protisměru začátek, takže nohy opět ožijí při zjištění, že už moc nechybí. Podběhnout viadukt, jsou tu první domu, asfalt, končí cca 15 km dlouhý seběh a zbývá poslední, ale to větší boj pro hlavu a bolavé nohy – udržet aspoň trochu rozumné tempo i na závěrečném cca 1,5 kilometru po rovině lázeňským parkem do cíle. Jak ale zesiluje zvuk z cílového prostoru, je už jasný, že se to povede a už zbývá jen CÍL a v něm pocit, který se zkrátka nadá popsat, to se musí zkusit. Kdo to zažil, ten ví!
A celkové 30. místo z 203 doběhnuvších v čase 4:11:32 už jen jako osobní třešnička na dortu, že se snad za svou účast nemusím stydět 😊 Každopádně můžu s klidným svědomím doporučit závod všem, kdo si chce užít alpské běhání v té nejlepší možné podobě a s maximálním servisem.
Shrnutí závodu závěrem
30 km, 1900 m převýšení.
3 občerstvovací stanice, perfektně vybavené jídlem i pitím, nutnost vlastního kelímku.
Ideální mix terénu – prudké kopce nahoru a dolů, spoustu běhatelných úseků, krásné traily i široké zpevněné cesty.
Perfektní značení i podpora organizátorů na trase.
Bohatý doprovodný program – vstup do lázní/bazénů zdarma, povedená afterparty po závodě, nedělní „Kaiserschmarren party“ na vrcholu Stubnerkogel i s lanovkou zdarma.
Kapacita závodu 1200 běžců celkem, v roce 2023 naplněna.
Běžci ze 49 zemí světa, přičemž Češi patří mezi nejpočetnější, svou atraktivností a dobrou dostupností z ČR si závod o účast vyloženě říká.