Rozhovor s oblastním náčelníkem Horské služby Jeseníky, Michalem Klimešem – moje povolání spojuje to, co mě baví nejvíc, pohyb v horách a pomáhání

Rozhovor s oblastním náčelníkem Horské služby Jeseníky, Michalem Klimešem – moje povolání spojuje to, co mě baví nejvíc, pohyb v horách a pomáhání

Přinášíme vám rozhovor s oblastním náčelníkem Horské služby v Jeseníkách a zároveň organizátorem nového úspěšného běžeckého seriálu 7 pohoří, Michalem Klimešem. Krom toho, že má rád pohyb v horách a pomáhání, od malička také běhá a tak se zrodila myšlenka propojit běh s horami a uspořádat běžecký seriál.

Běhám celý život, povolání v horské službě jsem si vybral protože spojovalo to, co mě baví – pohyb v horách a pomáhát

Jak vznikl nápad na uspořádání běžeckého seriálu 7 pohoří?

Impuls se zrodil od Norské módy, která je partnerem horské služby již delší dobu. Když se na český trh začalo dodávat běžecké zboží od značky Raidlight, která se zaměřuje výhradně na trail running, tak jsme s majitelem Jiřím Fidrantem přišli na myšlenku uspořádání běžeckých závodů. Chtěli jsme propojit běh s českými horami.  Od nápadu k realizaci sice uběhl nějaký čas, přesto se nám letos podařilo seriál rozjet.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Jste sám běžcem? Jak jste se k běhu a k práci v horské službě dostal?

Běhám skoro celý život, v rámci možností si zaběhnu i nějaký závod. V horské službě máme i fyzické prověrky formou běhu, tak je to i trochu povinnost. Od malička se pohybuji na horách, nejvíce v oblasti Jeseníků, tak vstup do HS byl logický krok a pokračování toho, co mě baví –  být na horách ve všech ročních obdobích a pomáhat.

Zažijte také atmosféru unikátního běžeckého seriálu 7 pohoří a zaregistrujte se na nadcházející závody:

Krkonoše – 10.09.2017

Orlické hory – 23.09.2017

Krušné hory – 07.10.2017

Šumava – 22.10.2017

Kolik lidí je součástí organizace? Pomáhají vám s přípravou i kolegové z horské služby?

Seriál běhů 7 pohoří je postaven na spolupráci s HS, v každém pohoří je člověk, který je „styčným důstojníkem“ pro přípravu daného závodu. Jedná se o vyřízení povolení, výběr trasy, označení apod. S tím mu pomáhá dalších několik záchranářů. Dále je skupina lidí, kteří mají na starost zajistit občerstvení, propagaci, ozvučení, časomíru a další potřebné záležitosti, které jsou nutné pro uspořádání takového závodu, který by závodníkům utkvěl v paměti a měli hezký zážitek.

Závodníci si na 7 pohoří mohou vyzkoušet, co je mimo jiné třeba pro vstup do horské služby

Jaká má tento běžecký seriál specifika, co nabízí jiného oproti jemu podobným sériím?

Závody 7 pohoří se běží v horách, kde v ČR působí horská služba. Kratší trať (cca 10 km) má zhruba parametry fyzických prověrek členů HS, závodníci si tak mohou vyzkoušet, co je třeba splnit mimo jiné při vstupu do HS. Dále se snažíme v každém pohoří ukázat něco hezkého a atraktivního z dané oblasti. Pro děti je u každého závodu připravena krátká trať, kde ve spolupráci s projektem České hory děti sbírají tzv. stopy a odpovídají na krátké otázky. Soutěž je na konci závodu slosovatelná o hodnotnou cenu.

TIP: Přečtěte si také článek o specifikách běhu v horách.

Podle čeho jste trasy vybírali?

Trasy se snažíme vybírat tak, aby se délkou a převýšením podobaly ve všech závodech. Jedná se o běh v terénu, tak se snažíme o to, aby se v rámci možností běhalo po lesních pěšinách a cestách. Snahou je i během závodu ukázat hezká místa v daném regionu.

Větší problémy s trasou jsme zatím neměli i díky tomu, že trasy vybírají lidé z řad horské služby, kteří znají místní terén a poměry

Narazili jste při výběru trasy a jejím zajišťování na mnoho překážek například s povolením nebo bezpečností? Byl problém s chráněnými oblastmi?

Zatím proběhly tři závody a přestože je potřeba mít povolení z různých institucí, nemám informaci, že by se někde vyskytnul závažnější problém. Možná i díky tomu, že trasy vybírají lidé znalí místních poměrů z řad HS. Trasy nejsou vedeny do nejvíce chráněných lokalit a na trasách nejsou vyloženě nebezpečné úseky.

Řešil jste mnohokrát vážné úrazy či úmrtí v horách, jak je na závodech zajištěná bezpečnost? Myslíte si, že je závod vhodný pro každého nebo je žádoucí, aby měli běžci určité zkušenosti v horách, zejména pokud by bylo špatné počasí?

Bezpečnost během vlastního závodu je zajištěna členy HS, kteří jsou připraveni řešit jakýkoliv zdravotní problém během závodu. Na trati jsou pořadatelé, kteří mají mezi sebou spojení, tak v případě potřeb je záchrana brzy na daném místě. Naše závody mají jiné parametry než městské běhy, proto je třeba počítat např. se změnou počasí, teploty, povrchu apod.  Např. po dešti mohou být nebezpečné některé úseky z kopce, jinde to mohou být kluzké kameny a kořeny stromů. Trasy ale nejsou tak dlouhé, aby se závodníci v těchto podmínkách pohybovali celý den, tak se to určitě dá chvíli vydržet.

Co byste obecně doporučil běžcům, na co si dát pozor a na co se zaměřit v horách oproti jiným běhům?

Pro běh v našich horách bych doporučil používat vybavení určené pro trail running, hlavně boty, které mají dobrou podrážku na horský povrch. Na delší výběh bych doporučil i bundu odolnou nejen větru, ale i dešti. Pokud běháte po horách, je dobrý malý batoh, do kterého se mimo oblečení vejde i malá lékárnička, pití a určitě i telefon.

Trasy si vybírat tak, aby odpovídaly konkrétní kondici běžce, naplánovat si vše v klidu doma, abychom se při běhu nezdržovali rozhodováním, kam běžet. Je dobré si prohlédnout i předpověď počasí pro danou lokalitu.

Pro horské závody v Alpách je potřeba zejména aklimatizace, patřičné vybavení, připravenost a pojištění

Jak myslíte, že se podmínky v českých horách liší oproti Alpám, nejen v kontextu horských běžeckých závodů, ale i obecně pro pohyb v horském terénu? Jaké jsou hlavní rozdíly?

Rozdílů mezi českými horami a pohořím jako jsou např. Alpy je několik. Samozřejmě je to nadmořská výška, povrch, dostupnost a délka tratí, možnost zázemí v případě potřeby apod. V Alpách se můžeme dostat do nadmořské výšky, kde je třeba již určitá aklimatizace, s tím je třeba počítat, pokud plánujeme výstup na nějaký vyšší vrchol. Čas pohybu na dané túře nebo běhu bude určitě delší, proto je třeba počítat i s občerstvením, oblečením, možností zatmění (dobrá čelovka) apod. V případě úrazu i doba záchrany může být několikanásobně delší. Můžeme se dostat i v létě do místa, kde je sněhová pokrývka nebo ledovec. Rozdílů je daleko více, důležité je si dopředu ujasnit, kam jdeme, seznámit se s trasou a možnými problémy. Dle toho si vzít i patřičné vybavení. Dále bych doporučil i pojištění na danou aktivitu.

Čelíte potížím se značením? Často se v poslední  době mluví o ekologických sprejích protože po závodech často zůstávají zbylé pásky, jaký způsob jste vybrali? Bude trasa přehledně značená nebo by si běžci pro jistotu měli trasu nejprve pečlivě prostudovat na mapě?

Naše závody značíme pomocí pásek s nápisem závodu a cedulek se šipkou pro směr trasy. Většinou máme v podmínkách povolení i povinnost značení po závodu odstranit, což děláme. Trasy jsou dobře značeny, v nepřehledných úsecích jsou i pořadatelé, tak by se nemělo stát, že by někdo při závodě bloudil. Plánované trasy jsou dopředu k dispozici na stránkách závodu, tak si je každý závodník dopředu může prostudovat. Je to lepší i pro zvolení taktiky, vědět, kde je stoupání, občerstvovací stanice a pod.

Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let. Kromě běhu se věnuje také jízdě na koních a všemožným aktivitám v horách. Po bakalářském studiu na VŠE se chystá na magisterské studium aplikované ekonomie do Innsbrucku i kvůli možnosti běhání v horách, kterému naprosto propadla. Nejraději běhá pomaleji a delší tratě a to při vegetariánské stravě. Jednou by si chtěla zkusit i nějaké ultra. Jitku můžete sledovat také na jejím blogu: http://jitkarichterova.tumblr.com/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: