Na podzim vás čeká vrchol sezony. A chcete na něm podat ten nejlepší možný výkon. Tak hurá do tréninku a úspěch se dostaví?!? Ne tak zhurta. Trénink určitě ano, ale ingrediencí, ze kterých se výkon hodný osobního rekordu skládá, je mnohem více.
Chcete se dostat do dobré kondice a běhat půlmaraton za 2 hodiny a 20 min.? Tréninkový plán o 4 týdnech je ideální přípravou.
Čeká vás maraton a chcete se připravit důkladně? Současnost nám poskytuje takový přístup k informacím, že naši předkové by nevycházeli z úžasu. A nejde jenom o informace všeobecné, ale i data o nás samých. Dnes máte možnost zajít na testy laktátové křivky, VO2 max nebo jiné, na které by se o generaci dřív dostali jen elitní atleti. Dozvíte se tak při jakých tempech a tepech bude vaše tělo fungovat na kýžené úrovni intenzity a podle toho můžete zvolit závodní i tréninkovou strategii. Jenže co když tato čísla sama o sobě říkají jen velmi málo?
Venku je zima, brzy se stmívá a motivace k tréninku se hledá těžko. Pokud ale chcete na jaře vplout do běžecké sezony, je potřeba začít trénovat. Navíc, pokud si teď vyberete nějaký jarní závod, bude to pro vás dobrá motivace vyběhnout, i když teploměr ukazuje teploty pod nulou a fouká studený vítr. Přinášíme pár rad a tipů, jak se připravit na půlmaraton.
Pro nás v redakci je zima období, kdy jde vše tak nějak víc ztuha. Kvůli namrzlému asfaltu na stezce nebo díky hlubokému sněhu na horách jsme o poznání pomalejší. Vychytat správné navrstvení oblečení, abychom nepřehřáli motor, ale zároveň nepromrzli, je taky velká alchymie. A ani přemluvit unavené tělo vyběhnout jen s čelovkou do tmy, není nic jednoduchého. Jenomže, až se jarní sezóna zeptá, argument „byla tma…“ nám bude k ničemu. Jak tedy poznám, že už je opravdu třeba začít trénovat…?
Letošní závodní sezóna je v plném proudu. Mnozí z vás už máte za sebou několik závodů a plánujete se zúčastnit ještě mnoha dalších. Víte ale, jak si v průběhu dlouhé závodní sezóny udržet skvělou formu a jak ji dokonce zvýšit?
Půlmaraton je velmi oblíbená vzdálenost mnoha běžců a běžkyň. Trénink ale určitě nepodceňujte, na tuto vzdálenost je již mnohem více potřeba trénovat vytrvalost, ale stále je třeba zařadit i trénink rychlosti.
Souhrn všeho důležitého o tréninku, stravě, motivaci, regeneraci a výbavě, co je pro úspěšné zvládnutí půlmaratonu a maratonu potřeba!
Na závod o délce 21,1 km je už potřeba se pořádně připravit a rozhodně nic nezanedbat. Důležitá je samozřejmě dlouhodobá tréninková příprava, ale pár dní před závodem už nic tréninkově nedoženeme. Jak se ale stravovat v den takového závodu?
V krásném prostředí v okolí Borské přehrady v Plzni a parku Škodaland se čtvrtou dubnovou sobotu odehraje již osmý ročník Půlmaratonu Plzeňského kraje. Pokud si někdo netroufne na celou 21kilometrovou trať, která je certifikovaným půlmaratonem, může si zaběhnout jeden z doprovodných běhů, a to buď Omexom krajskou desítku či pětku. Své ratolesti rozhodně vezměte s sebou. I pro ně jsou připraveny dětské závody na tratích od 100 do 800 metrů.
Plánujete si letos poprvé zaběhnout půlmaraton, rozšířit obzory anebo pokořit osobák? Neomezujte se jen na známý půlmaraton v Praze, zkuste i komornější půlmaratony mimo Prahu nebo naopak vyrazte změřit síly do mezinárodní konkurence a spojte běh s víkendovým výletem.
Běháte už nějakou dobu a rádi byste si vyzkoušeli závody delší než 10 km? Ultramaratonec a trenér běhu Miloš Škorpil radí, jak se připravit na distance půlmaraton nebo maraton!
Běžecký život utíká stejně rychle jako ten obyčejný. Druhý prázdninový měsíc za námi a hlavní část přípravy je u samotného konce. Nyní se pokusíme vše vyladit tak, aby se zaběhl požadovaný čas, případně se k němu co nejvíce přiblížit.
Měsíc a půl tréninku má Tereza zdárně za sebou. Za tu dobu se spoustu věcí událo a je možné provést první zhodnocení dosavadní naplánované přípravy. Nutno říci, že i po tak relativně krátké době je toho dost, co můžeme objektivně posoudit a zhodnotit.
Už dlouho běháte, občas si dáte nějaký závod na 5 nebo maximálně 10 km, ale letos jste se rozhodli, že si zaběhnete půlmaraton? Podobně to má i naše kolegyně – fotografka Tereza Mašková. Ona má však velkou výhodu, že její otec je Jirka Mašek – náš kolega a trenér, který jí bude sestavovat tréninkový plán. Můžete využít příležitosti a připravovat se na půlmaraton společně s Terkou.